Blog
Użytkownicy wieczyści mają więcej czasu na uiszczenie opłat, a część z nich także szansę na ich obniżenie
Osoby, które nas posłuchały i nie zapłaciły rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa skorzystają na tym w jeszcze większym stopniu, albowiem termin do zapłaty zostaje ponownie przesunięty – z 30-go czerwca 2020 na 31-szy stycznia 2021. Dotyczy to także opłaty, której termin był przełożony decyzją właściwego organu.
Jednocześnie jednak część opłaty rocznej podlegać będzie umorzeniu. W przypadkach, gdy grunty należące do Skarbu Państwa wykorzystywane są do prowadzenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej i wystąpił u nich spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19, wówczas roczna opłata podlegać będzie obniżeniu proporcjonalnie do liczby dni w tym roku, w którym obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego oraz stan epidemii z powodu COVID-19 (na chwilę obecną obniżka wyniesie ok. 25% i z każdym dniem się zwiększa).
Przez spadek obrotów gospodarczych należy rozumieć się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
1) nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień dokonania zgłoszenia, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego lub
2) nie mniej niż o 25%, obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień dokonania zgłoszenia, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
Ponadto zmniejszenie opłaty będzie możliwe tylko wówczas, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1) zgłoszenia wniesienia opłaty w pomniejszonej wysokości przed upływem terminu 31 stycznia 2020r.;
2) braku zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.
Przepisy nie regulują sytuacji, w której przedsiębiorca już zapłacił należną w 2020r. opłatę za użytkowanie wieczyste (pamiętajmy, że przesuniecie pierwotnego terminu nastąpiło dopiero w ostatniej chwili). Tym niemniej uzasadnione wydaje się wówczas występowanie ze zgłoszeniami wraz z wnioskami o zwrot nadpłaty (jeśli wystąpią przesłanki do umorzenia części opłaty).
Ponadto upoważniono rady gmin/powiatu oraz sejmiki wojewódzkie do podjęcia uchwał w sprawie zmniejszenia opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości samorządowych – na warunkach analogicznych do wyżej przedstawionych. Doświadczenia płynące z praktyki samorządów w zakresie umarzenia podatków od nieruchomości wskazują, że takie uchwały będą miały niestety charakter wyjątkowy.
r.pr. Artur Lewicki
Partner zarządzający
tagi: opłata za użytkowanie wieczyste, zwolnienie z opłaty za użytkowanie wieczyste, użytkowanie wieczyste w tarczy 4.0, tarcza 4.0